1 Ekim 2009 Perşembe

IMF Başkanı'na Ayakkabılı Protesto


Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn, Bilgi Üniversitesi'nde konferans verdiği salonda dinleyiciler arasındaki bir öğrenci tarafından ayakkabı fırlatılarak, protesto edildi. Kahn'a ayakkabı fırlatan öğrencinin adının Selçuk Özbek olduğu bildirildi. Olayın ardından gözaltına alınan Özbek, serbest bırakıldı.

Protestocu öğrenci ayakkabı fırlatırken, "IMF, Türkiye'den defol" diye bağırdı. Yaklaşık 30 kadar öğrenci de ayakkabı fırlatan öğrenciye "IMF defol, bu memleket bizim" sloganlarıyla destek verdi.

Özbek'in bir dönem yarı zamanlı olarak Birgün gazetesinde editör olarak çalıştığı belirtildi.

Ayakkabı fırlatanın Anadolu Üniversitesi öğrencisi Selçuk Özbek olduğu öğrenildi. Özbek'in yanında pankart açmaya çalışan Zeynep Çatalkaya'nn da aynı gazetede muhabir olarak çalıştığı kaydedildi.


IMF Başkanı: Türk öğrenciler kibar

IMF Başkanı'nın protesto sırasında gösterdiği soğukkanlılık, açıklamaya da yansıdı.

Strauss-Khan, "Türk öğrencilerin ne kadar kibar olduğunu öğrendim. Zira şikayetlerini göstermek için en azından konuşmanın sonunu beklediler" ifadelerini kullandı. IMF Başkanı, kendileri için açık bir ortamda konuşmanın ve öğrencilerle tanışmanın çok önemli olduğunu da söyledi ve "Herkes bizimle aynı düşünmese de onların görüşlerini duymaktan mutlu oldum" dedi.

IMF Başkanı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Açık bir tartışma ortamı sağlamak bizim için önemli. Türk öğrencileri aslında gayet kibar. En azından konuşmanın sonuna kadar sabırla beklediler" denildi.


Ajanslar flaş geçti

Uluslararası haber ajansları haberi flaş olarak verirken, Reuters Özbek'in "Üniversiteden defol, hırsız IMF" sözlerine ve IMF Başkanı'nın eylem sonrasındaki açıklamalarına yer verdi. Haberde ayrıca IMF toplantılarının başlamasından itibaren protesto gösterilerinin devam ettiği vurgulandı.

0 yorum:

Yorum Gönder